A 10 dolog amire használom a teafaolajat.

A teafaolaj eredetileg Ausztráliából származik, ahol az őslakosok évezredek óta használják gyógyításra. Rendkívül sokoldalú, elsősorban fertőtlenítő és gombaölő hatása miatt érdemes kipróbálni.

A teafa vagy botanikai nevén a Melaleuca alternifolia egy antiszeptikus, antibakteriális, gombaellenes és vírusellenes tulajdonságokkal rendelkező növény. A fa vadon nő Ausztráliában, és most már egyre több helyen művelik, mivel felismerték a benne rejlő előnyöket. Persze azt fontos tudni, hogy a teafaolajat sohasem szabad belsőleg fogyasztani, csak külsőleg használni, mert csak így tud előnyöket kifejteni. A teafaolajnak éles, tiszta illata van, mi természetes gyógyító tulajdonságainak köszönhetően nyugtatja a bőrt.

 teafaolaj elfogyasztva (vagyis belsőleg alkalmazva) mérgező hatású,  a bőrön azonban nagyon erős gyógyító.

A teafaolajat hatékonynak tartják olyan betegségek kezelésében, mint a korpásodás, az akne, a herpesz, a gombás fertőzések (bőr-, köröm- és hüvelygomba), az ínygyulladás.

A teafaolaj lenyelve mérgező hatású, és nagyon súlyos mellékhatásokat okozhat (például szédülést, zavarodottságot, hallucinációkat, hányást, hasmenést, izomgyengeséget stb.).

teafaolajat tilos a száj közvetlen környékén, illetve a szemekbe csöpögtetve használni. A teafaolaj használata nem javasolt várandósoknak és gyermekeknek. Teafa illóolajat évszázadok óta alkalmazzák erős gombaölő, fertőzés-gátló és sebgyógyulást elősegítő hatása miatt. Túlérzékeny bőrűek ne használják! Közvetlenül a bőrön csak pattanásokra és szemölcsökre használjuk!

A TEAFAOLAJOS TERMÉKEK A TESTSZAG ELLEN

A teafaolajos szappanok és tusfürdők segíthetnek legyőzni a testszagot. A testszagot baktériumok okozzák, melyek megtapadnak a bőrön és ruhákon, állítja a Columbia Egyetem kutatócsoportja. Az antibakteriális szappanok segíthetnek megoldani a testszaggal kapcsolatos problémákat, így a teafaolaj is igen hatékony lehet a probléma orvoslására. A teafaolajos szappanokkal való fürdés csökkenti azon baktériumok számát, amelyek testszagokhoz vezetnek. A teafaolajos szappanoknak élénkítő hatása is van, így nagyon kedvelt testápolási terméknek számít. A folyékony teafaolajos késítményeket sampontként is fel lehet használni, illetve az illóolajt a mosóporhoz csepegtetve friss illatot kölcsönözhetünk a ruhaneműnknek is.

Ajakherpesz esetén is

kb. 1 kávéskanálnyi mandulaolajba tegyünk 1 csepp teafa olajat, ezzel kenjük be a herpeszt.

Aromafürdő teafaolajjal

4 csepp illóolajat egy evőkanál tejben vagy mézben elkeverünk, majd ezt adjuk a fürdővízhez. Javasolt fürdési időtartam: 10-15 perc.

Lábfürdő gombásodásra hajlamos láb ápolására: egy evőkanál sóra cseppentsünk 10-20 csepp illóolajat, majd 2-3 liter langyos vízben keverjük azt el. 15-20 percig áztassuk benne a lábat. Körömgomba esetén: 1 evőkanálnyi hidegen sajtolt olajban keverjünk el pár cseppnyi teafa olajat, és kenjük be vele a gombás részeket.

Zsíros, korpás haj ápolására is jó

15 ml samponhoz (kb. amennyivel egyszeri alkalommal szoktunk hajat mosni) keverjünk 3 csepp illóolajat, majd a szokásos módon mosunk hajat. A habot hagyjuk 3 percig a fejünkön, majd meleg vízzel öblítsük le. A teafa illóolaj kivételesen jó hatással van a hajra illetve a fejbőrre. Csökkenti a fejbőr viszketését, szabályozza a faggyútermelődést. Nyugtató hatású, megvéd a korpaképződéstől.

Horzsolásra, pattanásra, rovarcsípés okozta viszketésre: 1 teáskanál olívaolajban 1-3 csepp illóolajat elkeverünk, majd finoman a bőrbe masszírozzuk.

A teafaolaj igen sok területen felhasználható, zsíros, pattanásos bőrt és sebeket kezelhetünk vele, fertőtleníthetjük a szájnyálkahártyát, torokfájás esetén a enyhíthetjük a gyulladást, belsőleg alkalmazva pedig bélfertőzéseket kezelhetünk vele, valamint parazitákat űzhetünk ki beleinkből. Nátha esetén ugyancsak hasznos lehet, csakúgy mint húgyúti fertőzések vagy ajakherpesz kezelésében.

EGY MEGJEGYZÉS A HORDOZÓOLAJOKRÓL

Annak érdekében, hogy hatékonyan tudjuk használni a teafa illóolajat, lehet, hogy szükség lesz úgynevezett hordozóolajokra, amelyekkel hígíthatjuk az illóolajat, hogy az könnyen bemasszírozható legyen az érintett területbe. Ezek az olajok a hordozóolajok, amelyek közül a leggyakrabban a kókuszolajat, a szőlőmagolajat, az édes mandulaolajat, a jojobaolajat és az olívaolajat használjuk.

A kókuszolaj azért igen jó, mert ebben is találunk antibakteriális hatóanyagokat, illetve vírusellenes zsírsavakat, a szőlőmagolajat szagtalansága miatt kedvelik. De egyébként bármelyik más fajta semleges olaj hatékony megoldást jelenthet. Az a fontos, hogy olyan olajat találjunk, ami viszonylag hosszú ideig eltartható.

 

A 10 legfontosabb mellékhatás

Azonban a teafaolajnak sok mellékhatása is van, amelyeket érdemes szem előtt tartani. Ahogyan majdnem minden jó dolognál, a teafaolaj esetében is fontos megtartani a mértéket.

Ez az esszenciális olaj terpenoidokat tartalmaz, amelyeknek gombaölő és antiszeptikus tulajdonságai vannak. Az ausztráliai őslakosok sokféle betegség kezelésére használták a teafaolajat. Ezért találjuk ezt sok samponban, testápolóban, szappanban és krémben összetevőként. Hasznos lehet az akne, a lábszag, a korpa, a mitesszerek a hüvelygyulladás és sok egyéb betegség és tünet kezelésére.

Kiütések

Ha oldatlan állapotban alkalmazza a teafa olajat az bőrreakciókhoz vezethet. Pirosodás és kiütések alakulhatnak ki, egyeseknél viszketés és hólyagosodás is előfordulhat.

Allergia

Allergiás reakció is előfordulhat, ezért nem ajánlott terhes nőknek és szoptatós kismamáknak. Az allergiás reakció oka azonban az is lehet, hogy a teafaolajban a levegő és a fény hatására oxidációs folyamatok indultak el. Az ilyen oxidált olajat ki kell dobni.

Mérgező lehet

Ha szájon át fogyasztja valaki, mérgező lehet a teafaolaj. Álmosságot, hasmenést, alhasi fájdalmat, zavartságot, gyengeséget, hányást és hasfájást okozhat. Súlyos esetben akár kómához is vezethet.

Kedvezőtlen hatások

A magas koncentrációjú teafaolaj kedvezőtlen tüneteket okozhat, mint az allergia, a bőrirritáció, a szisztematikus contact dermatitis, a lineáris immunoglobulin betegség, a szisztematikus hiperszenzitivitás és az erythema multiform jellegű reakciók. Annak érdekében, hogy elkerüljük ezeket, gyerekek és terhes nők számára nem ajánlott a teafaolaj használata.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *