Pár szó a teafáról
A teafaolaj eredetileg Ausztráliából származik, ahol az őslakosok évezredek óta használják gyógyításra. Rendkívül sokoldalú, elsősorban fertőtlenítő és gombaölő hatása miatt érdemes kipróbálni.
A teafa vagy botanikai nevén a Melaleuca alternifolia egy antiszeptikus, antibakteriális, gombaellenes és vírusellenes tulajdonságokkal rendelkező növény. A fa vadon nő Ausztráliában, és most már egyre több helyen művelik, mivel felismerték a benne rejlő előnyöket. Persze azt fontos tudni, hogy a teafalajat sosem szabad belsőleg fogyasztani, akárki akármit mond. Csak külsőleg használni, mert csak így tud előnyöket kifejteni. A teafaolajnak éles, tiszta illata van, és természetes gyógyító tulajdonságainak köszönhetően nyugtatja a bőrt.
teafaolaj elfogyasztva toxikus, mérgező hatású. Bőrödön azonban nagyon erős gyógyító hatást tud kifejteni.
A Toxikus mivoltáról a Cikk végén találsz infomációt, mert fontos, hogy ezt is tudd!
1. Teafaolajjal a testszag ellen
A teafaolajos szappanok és tusfürdők segítenek eltüntetni a testszagot. A teafaolajos szappanokkal való fürdés csökkenti azon baktériumok számát, amelyek testszagokhoz vezetnek. A teafaolajos szappanoknak élénkítő hatása is van, így a friss üde arcbőrhöz is hozzájárul.
Sőtt, a folyékony késítményeket sampontként is fel lehet használni, az teafáta mosóporhoz csepegtetve pedig friss, üde illatot adhatunk a ruhaneműnknek.
2. Zsíros, korpás haj ápolására is jó
10 ml samponhoz 2 csepp illóolaj elegendő.
Ezt teheted rögtön a kezedbe hajmosáskor, nemkellelőrekikeverni. Cseppentés után a szokásos módon mosd meg a hajad.
A habos sampon és illóolaj egyveleget hagyd 3-5 percig a hajadon, mielőtt kimosod, hogy a teafa kitudjafejteni a hatását. Ez utánalaposan öblítsd ki a hajad.
A teafa illóolaj kifejeetten jó hatással van a hajra ésa fejbőrre. Csökkenti a fejbőr viszketését és segít szabályozni a faggyútermelődést. Valamint nyugtató hatással rendelkezik és segít csökkenteni a korpaképződést.
Horzsolásra, pattanásra, rovarcsípés okozta viszketésre:
1 teáskanál olívaolajba 1-4 csepp illóolajat cseppentsünk, majdjól keverjük el.
Ez után már maszírozhatjuk is a bőrbe.
A teafaolaj igen sok területen felhasználható, zsíros, pattanásos bőrt és sebeket kezelhetünk vele, fertőtleníthetjük a szájnyálkahártyát, torokfájás esetén a enyhíthetjük a gyulladást, belsőleg alkalmazva pedig bélfertőzéseket kezelhetünk vele, valamint parazitákat űzhetünk ki beleinkből. Nátha esetén ugyancsak hasznos lehet, csakúgy mint húgyúti fertőzések vagy ajakherpesz kezelésében.
3. Lábfürdő a gombásodás megelőzésére vagy megszüntetésére
Egy evőkanálnyi sóra cseppentsünk 15-20 csepp teafaolajat, majd 2-3 liter langyos vízben keverjük azt el.
15-20 percig áztassuk benne a lábat.
Körömgomba esetén: 1 evőkanálnyi hidegen sajtolt olajban keverjünk el pár cseppnyi teafa olajat, és kenjük be vele a gombás részeket.
4. Ajakherpesz esetén is
kb. 1 kávéskanálnyi olivaolajba tegyünk 1 csepp teafa olajat, ezzel kenjük be a herpeszt.
Segít a vírus visszaszorításában és a bőr fertőtlenítésében.
FONTOS: BELSŐLEG MÉRGEZŐ, KÜLSŐLEG ÁPOLÓ
A teafaolaj lenyelve mérgező hatású, és nagyon súlyos mellékhatásokat okozhat (például szédülést, zavarodottságot, hallucinációkat, hányást, hasmenést, izomgyengeséget stb.).
A teafaolajat tilos a száj közvetlen környékén, illetve a szemekbe csöpögtetve használni. A teafaolaj használata nem javasolt várandósoknak és gyermekeknek. Teafa illóolajat évszázadok óta alkalmazzák erős gombaölő, fertőzés-gátló és sebgyógyulást elősegítő hatása miatt. Túlérzékeny bőrűek ne használják! Közvetlenül a bőrön csak pattanásokra és szemölcsökre használjuk!
Megjegyzés a teafa kence hordozó olajáról
Annak érdekében, hogy hatékonyan tudjuk használni a teafa illóolajunkat, a higításhoz hordozó olajra lehet szükségünk. Ahhoz, hogy könnyen felvihető és bemasszírozható legyen az érintett területen,higítanunk érdemes.
Az ilyen olajokat nevezzük hordozóolajoknak. Leggyakrabban a kókuszolajat, a szőlőmagolajat, az olívaolajat és a jojobaolajat érdemes használni.
A kókuszolaj azért nagyszerű, mert benne is találhatóak antibakteriális hatóanyagok, valamint vírusellenes zsírsavak. Egyébként bármilyen más semleges olaj hatékony lehet. De fontos szempont, hogy olyan olajat használjunk, ami egészen hosszú ideig eltartható.
A 4 legfontosabb mellékhatás
Azonban a teafaolajnak sok mellékhatása is lehet, amelyeket érdemes szem előtt tartani. Ahogyan majdnem minden jó dolognál, a teafaolaj esetében is fontos megtartani a mértéket.
Ez az esszenciális olaj terpenoidokat tartalmaz, amelyeknek gombaölő és antiszeptikus tulajdonságai vannak. Az ausztráliai őslakosok sokféle betegség kezelésére használták a teafaolajat. Ezért találjuk ezt sok samponban, testápolóban, szappanban és krémben összetevőként. Hasznos lehet az akne, a lábszag, a korpa, a mitesszerek a hüvelygyulladás és sok egyéb betegség és tünet kezelésére.
Kiütések
Ha oldatlan állapotban alkalmazza a teafa olajat az bőrreakciókhoz vezethet. Pirosodás és kiütések alakulhatnak ki, egyeseknél viszketés és hólyagosodás is előfordulhat.
Allergia
Allergiás reakció is előfordulhat, ezért nem ajánlott terhes nőknek és szoptatós kismamáknak. Az allergiás reakció oka azonban az is lehet, hogy a teafaolajban a levegő és a fény hatására oxidációs folyamatok indultak el. Az ilyen oxidált olajat ki kell dobni.
Mérgező lehet
Ha szájon át fogyasztja valaki, mérgező lehet a teafaolaj. Álmosságot, hasmenést, alhasi fájdalmat, zavartságot, gyengeséget, hányást és hasfájást okozhat.
Ha jócskán túladagolja valaki, súlyos esetben akár kómához is vezethet.
Kedvezőtlen hatások
A magas koncentrációjú teafaolaj kedvezőtlen tüneteket okozhat, mint az allergia. Hogy elkerüljük ezeket, a teafaolaj használata gyerekek és terhes nők számára nem ajánlott.